יום שלישי, 6 בדצמבר 2016

רשלנות מקצועית

במקרים של תביעות רשלנות מקצועית יש שאלה נפוצה שמופיעה, במיוחד בתחום הרפואי או המשפטי, והיא: האם מדובר בטעות אשר נמצאת בגבול המותר, או שמה מדובר במחדל החורג מכך?
על בסיס הנקודה הזו ניצבת השאלה המשפטית של תביעת עורך דין בגין רשלנות משפטית.
במידה ונמצא כי מדובר בטעות שהיא בגדר הסבירה, לא יהיה ניתן לקבל פיצויים על עוגמת נפש ו/או נזק, מאחר שטעויות קורות.
תביעת עורך דיןכמובן שאם מדובר בטעות אשר לא בוצעה מתוך רצון לפגוע, ייתכן כי הרופא או עוה"ד סברו שהם עושים מהלך נכון, אך בסופו של דבר המציאות הוכיחה אחרת. לעומת זאת, במידה ומתברר שהתרחש מחדל או בוצעה רשלנות שאיננה בגדר הסביר, הרי שלרוב ביהמ"ש יקבע שמגיע ללקוח פיצוי, זאת מאחר והרשלנות הובילה לכך שהתקבלה תוצאה הפוכה מהתוצאה שהלקוח ציפה לה. 
במקרים רבים, קו הגבול שעובר בין טעות הנחשבת סבירה לבין רשלנות הוא דק מאוד. לצורך המחשה עד כמה מדובר בקו דק, להלן שלוש דוגמאות למקרים אשר נידונים בבית המשפט:
1)     לקוח אשר מגיע לעורך דין ומבקש לתבוע גורם מסויים. המקרה בגינו הלקוח מבקש לתבוע התרחש לפני מספר שנים, ולכן קרב המועד בו לא ניתן יהיה להגיש את התביעה עקב חוק ההתיישנות. עורך דינו של הלקוח לא מעדכן אותו בעובדה זו. כאשר מדובר בטעות, עוה"ד יוכל להסביר כי הוא ספר בצורה אחרת, ועל כן לא הבחין שמועד ההתיישנות קרב. לעומת זאת, במידה ומדובר ברשלנות, עורך הדין ידחה את הטיפול בתביעתו של הלקוח, עד אחרי שכבר יעבור המועד האחרון בו ניתן לתבוע בגינה.

2)     לקוח נותן לעורך דינו עדויות וראיות, אשר יכולות לסייע לטובתו במהלך המשפט. במידה שיש פה מקרה של טעות סבירה, עורך דינו של הלקוח לא ייעזר בכלים שקיבל מהלקוח, אך הוא יכול להראות כי בדק אותם ולא מצא בהם לדעתו מידע אשר יוכל לסייע. במצב של רשלנות, עורך הדין לא התייחס או ביצע בדיקות כלשהן, או שהבדיקה לא הייתה טובה מספיק. במקרה כזה יהיה צריך להוכיח כי עורך הדין לא טיפול באופן הנדרש באותן ראיות ו/או עדויות.

3)     עורך דין ניסח חוזה עבור הלקוח שלו. במידה ובוצעה טעות סבירה, נוסח החוזה אינו מכיל סעיפים מסויימים, בטענה כי הדברים לא עלו בדיון בין הצדדים. במידה ובוצעה רשלנות, החוזה מכיל סעיפים מסויימים עוה"ד לא ציין בפני הלקוח שלו. עורך הדין בתור איש המקצוע היה צריך לספק מידע ללקוח, ולא להמתין שהלקוח יפנה אליו בבירורים.
במקרים כדוגמת אלו נעוץ ההבדל בין טעות סבירה שבעל מקצוע יכול לבצע בהליך עבודתו השגרתי, לבין רשלנות בה איש מקצוע אשר צריך להיטיב עם הלקוח שלו, איננו מבצע את המוטל עליו. במצב כזה, כמובן שהלקוח הוא זה שנפגע. כדי להוכיח את הטענות שלו, הלקוח צריך לשכור עורך דין אשר מתמחה בתביעות של רשלנות מקצועית, והוא זה שיוכיח מול בית המשפט שעורך הדין המקורי של הלקוח ביצע רשלנות שאיננה סבירה מבחינה מקצועית.


תגובה 1:

  1. שמי, מאטרונא צ'ארנא, טופס, תל אביב-יפו אחרי 12 שנות נישואים, אני ובעלי הסתכסכו במריבה אחת או אחרת עד שעזב אותי לבסוף ועבר לקליפורניה להיות עם אישה אחרת. הרגשתי שהחיים שלי נגמרו והילדים שלי חשבו שלעולם לא יראו את אביהם לעולם. ניסיתי להיות חזק רק לילדים אבל לא יכולתי לשלוט בכאבים שמייסרים את ליבי, לבי התמלא צערים וכאבים כי הייתי ממש מאוהב בבעלי. כל יום ולילה אני חושב עליו ומאחל תמיד שהוא יחזור אליי, הייתי ממש נסער והייתי זקוק לעזרה, אז חיפשתי עזרה באינטרנט ונתקלתי באתר שהציע שד"ר אוסגידה יכול לעזור לחזור לשעבר במהירות . אז הרגשתי שעלי לנסות אותו. יצרתי איתו קשר והוא אמר לי מה לעשות ועשיתי את זה ואז הוא עשה לי כישוף אהבה. 48 שעות אחר כך בעלי באמת התקשר אלי ואמר לי שהוא כל כך מתגעגע אליי והילדים, כל כך מדהים !! אז ככה הוא חזר באותו היום, עם המון אהבה ושמחה, והוא התנצל על הטעות שלו ועל הכאב שהוא גרם לי ולילדים. ואז מאותו יום, נישואינו היו חזקים יותר ממה שהיה לפני כן, הכל בזכות ד"ר אוסגיד. הוא כל כך עוצמתי והחלטתי לשתף את הסיפור שלי באינטרנט שד"ר אוסגידא היה גלוי כישוף אמיתי וחזק שתמיד אתפלל שיחיה הרבה זמן כדי לעזור לילדיו בזמן הצרה, אם אתה כאן ואתה זקוק לאקס שלך חזרה או שבעלך עבר לאישה אחרת, אל תבכה עוד, צור קשר עם גלגל האיות החזק הזה עכשיו. הנה דוא"ל יצירת הקשר שלו בכתובת: doctorosagiede75@gmail.com או whatsapp בטלפון +2349014523836
    או viber +2349014523836

    השבמחק