יום חמישי, 8 באוקטובר 2015

נוהל גילוי מרצון הוארך עד סוף יוני 2016

בשבועות האחרונים, הוחלט ברשות המסים להאריך את מועד נוהל גילוי מרצון עד לסוף יוני 2016. ההחלטה התקבלה לאחר שיחות בין רשות המסים למשרד המשפטים ולאור הצלחה גדולה של התהליך שנועד לאפשר לאנשים אשר העלימו מס בתום לב, להגיע להסדר עם רשויות המס ללא שיצטרכו לעבור הליך פלילי צבר הצלחה גדולה.

על לפי נתונים שפורסמו לאחרונה באתר "גלובס" עד היום הוגשו למעלה מ-3,850 בקשות לגילוי מרצון, מתוכן 2,380 במה שמכונה המסלול האנונימי, 960 בהליך המקוצר, ועוד 540 בהליך הרגיל. בסך הכל חשיפות אלו הביאו לגילוי של 10.6 מיליארד שקל אשר נכנסו למערכת של רשות המסים.

הארכתו המתבקשת למעשה של תהליך הגילוי מרצון נועדה להביא לידי כך שיותר אנשים יפנו אל רשויות המס ויסכימו להיכנס להליך זה על מנת שלא יצטרכו לעבור הליך פלילי. עבור אותם אנשים זה משתלם מאחר וכך הם נמנעים מהליך משפטי שעלול להביא לרישום פלילי. למדינה זה משתלם מאחר והיא גם חוסכת זמן ועלויות בהליך משפטי וגם מקבלת לידיה כסף שהועלם בגין אי תשלום מסים.

חשוב להבהיר שאין זה השינוי היחידי שהכריזה עליו רשות המסים. בספטמבר האחרון היא הכריזה על שינוי נוסף, בעקבות ביקורת קשה שהוטחה בה על כך שהיא מתגמלת רק נישומים שמעלו ביותר בסכומים גבוהים, הרי שרשות המסים החליטה לתת הקלות ואפשרות להיכנס להליך של גילוי מרצון גם עבור נישומים בהכנסות של עד 2 מיליון שקל וכאלה שחייבים במס עד חצי מיליון שקל. נישומים אלו יוכלו להיכנס להליך שפטור מקנסות וריביות, ובדומה לכל מי שעבר עד היום הליך גילוי מרצון, גם הם יהיו חסינים מפני הליך פלילי. בדומה להליך הקיים, תהיה להם אפשרות להשתמש בהליך מקוצר ומהיר או בהליך אנונימי.

חשוב להבהיר שההוראה הייתה קיימת אך הרשות לא השתמשה בה. בעקבות ביקורת קשה לפיה הרשות מגנה על מי שמעלים בסכומים גבוהים ומקשה על מי שמעלים בסכומים קטנים, הוחלט לקיים הליך זה גם למי שנחשב בהעלמות מס נמוכות. 

מידע נוסף בנושא, מוזמנים לקרוא כאן: 
http://www.dt-law.co.il/page.asp?PageID=110

0 תגובות:

הוסף רשומת תגובה